CZ odpowiada na doniesienia o śledztwie w sprawie Binance

CZ odpowiada na doniesienia o śledztwie w sprawie Binance: historia nie ma „zębów“

CEO Binance energicznie bronił praktyk KYC/AML firmy, odrzucając doniesienia o dochodzeniu

Krótko po piątkowym raporcie Bloomberga, że giełda kryptowalutowa Binance była przedmiotem dochodzenia w sprawie zezwalania rezydentom USA na dokonywanie Bitcoin Bank nielegalnych transakcji, założyciel i dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao (lepiej znany jako CZ), odrzucił doniesienia podczas AMA na żywo w Clubhouse, mówiąc, że raport „nie ma zębów“.

„To jest temat, który właśnie się pojawił, dosłownie jak kilka minut temu lub godzinę temu“, powiedział CZ. „Więc numer jeden, artykuł w wiadomości powiedział, że nie było, nie mam go przed sobą, nie było „niewłaściwego postępowania“, muszę go wykopać. Więc numer jeden nie było raportu o niewłaściwym postępowaniu ze strony Binance, więc raport jakby sam się pokonał.“

CZ zauważył, że jako firma Binance utrzymuje politykę „bez komentarza“ w zakresie komunikacji z organami regulacyjnymi, co stawia firmę w trudnej sytuacji w odniesieniu do obalenia treści raportu, który powoływał się na jedno anonimowe źródło.

Dochodzenie nie oznacza, że „próbują nas oskarżyć, próbują coś z nami zrobić“ i że raport może być po prostu rutynową komunikacją, powiedział.

Bez przytaczania przykładów, CZ powiedział, że podobne przypadki tego, co scharakteryzował jako błędną komunikację, miały miejsce w przeszłości i że „ta historia nie ma żadnych zębów“.

Zauważył również, że „samozwańczy konkurenci“ mogą przekupywać lub naciskać na dziennikarzy, aby publikowali historie pełne zarzutów i mało treści.

CZ miał skomplikowane relacje z mediami w ciągu ostatniego roku. Na początku tego miesiąca Binance po cichu porzucił pozew o zniesławienie przeciwko Forbesowi i dwóm jego dziennikarzom.

„Utrzymujemy bardzo współpracującą postawę ze wszystkimi agencjami na całym świecie, nie tylko w USA. Prowadzimy aktywny dialog z agencjami regulacyjnymi“ – dodał.

Pęknięcia w geofence

Doniesienia o tym, że CFTC bada, czy amerykańscy użytkownicy dokonywali nielegalnych transakcji na giełdzie być może nie powinny dziwić, biorąc pod uwagę, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku przyznał, że amerykańscy traderzy znajdują „inteligentne“ sposoby na obejście zakazu.

Dziś rano jednak CZ energicznie bronił polityki KYC/AML Binance.

„Mogę publicznie skomentować, że Binance prawdopodobnie ma najsilniejszy program KYC/AML w branży“ – powiedział. „[…] Robimy bardzo ostrożne, bardzo rygorystyczne KYC/AML. Używamy również bardzo inteligentnego geofencingu.“

Dodał, że firma często przypadkowo „błędnie etykietuje“ podróżujących do USA, twierdząc, że standardy są często „zbyt surowe.“

Przyznał jednak również po raz kolejny, że amerykańscy użytkownicy często próbują obejść istniejące systemy i zauważył, że jakość ich barier musi się „poprawić“.

Ostatecznie uderzył w pełen nadziei ton, że gracze branżowi i agencje regulacyjne mogą znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia.

„W tej chwili istnieje pewnego rodzaju przepaść między graczami branżowymi a organami regulacyjnymi. Chcę zobaczyć, mam nadzieję, że obie strony wyciągną rękę i zasypią tę przepaść.“